VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Strona główna

Okładka do filmu

Łukasz Mijała, 2010-05-29

Samotny mężczyzna (A Single Man)

Materiały związane z filmem:

Co może być fascynujące w opowieści o 52-letnim profesorze literatury, homoseksualiście, który opłakuje śmierć partnera? Jeśli jeszcze nie wiecie, koniecznie zobaczcie dramat psychologiczny ?Samotny mężczyzna?, reklamowany jako: ?Zmysłowa opowieść o miłoś

Colin Frith miał okazję wyrwać się komediowo-melodramatycznego repertuaru, z którym był kojarzony. Rolą w ?Samotnym mężczyźnie? Toma Forda pokazał, że stać go na znacznie więcej. Można powiedzieć, że nastąpił w jego karierze przełom, który przyniósł kilka zasłużonych nagród i prestiżową nominację do Oskara.

Bałem się, że debiutujący Tom Ford nie poradzi sobie za kamerą. Trzeba przyznać, że jest doskonałym projektantem mody, ale po ?Samotnym mężczyźnie? spodziewałem się raczej posługiwania schematami i stawiania na ładną estetykę pozbawioną przesłania, ale na pewno nie poetyckiej elegii .

Reżyserski debiut Forda jest tymczasem dziełem nie tyle zrealizowanym efektownie, co właśnie efektywnie. Projektant zaufał intuicji i wszystkim zajął się na własną rękę, opierając historię na powieści brytyjskiego pisarza Christophera Isherwooda (?A Single Man, 1964), choć z początku współpracował ze scenarzystą. Nad zadowalającą go wersją scenariusza pracował dwa lata. Skroił ładny obrazek, niczym projektowane ubrania, wolny od powierzchowności. Akcje umieścił w latach 60., w dobrze urządzonym domu, bo to głównie w czterech ścianach odbywa się ta dramatyczna historia. Główny bohater (Frith), wspominany profesor literatury, cierpi po stracie ukochanego (Matthew Goode), z którym żył przez szesnaście lat. Cierpi samotnie, nie narażając się kpiny, żarty i problemy w pracy, a które czekałyby na niego w gdyby głośno manifestował swój homoseksualizm.

Mamy okazję przyjrzeć się jednemu dniowi z życia George'a, wykładowcy literatury. Podglądamy go przy porannej toalecie, podczas wykładu na uniwersytecie, flirtu ze studentem (Nicholas Hoult) i przypadkowo spotkanym początkującym modelem, spotkania z nieszczęśliwą przyjaciółką-alkoholiczką (Julianne Moore), po wieczorną próbę samobójstwa, które planował cały dzień. Przez cały dzień paraliżują go wspomnienia o ukochanym i dopadająca znienacka melancholia w kolorystce starych, czarno-białych i sepiowych fotografii. Ford z postrzępionych wspomnień i teraźniejszości George'a stworzył nastrojową opowieść o niszczącym poczuciu samotności, zaburzającym percepcje i klaustrofobicznym poczuciu obcości w nieprzychylnie nastawionej do ?inności? rzeczywistości.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze opinii do tej recenzji.

zobacz więcej

Premiery

zobacz więcej

Zapowiedzi

zobacz więcej

Recenzje

Repertuar kin
Miasto:
Kino:
Data:

Partnerzy