VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Strona główna

Okładka do filmu

Łukasz Mijała, 2010-05-21

Nienasycony (Town Creek)

Materiały związane z filmem:

Rolnicze pustkowie, ?magiczne? mamrotanie, nazistowski okultyzm, przytulanie się do magicznego kamienia, krwiożercze konie - tego nie zobaczycie nigdzie indziej. Ale jedno, co mogę wam obiecać, że po seansie ?Town Creek? z pewnością będziecie... nienasyce

Metafizyka i czarna magia to śliskie tematy ? z jednej strony, bardzo wdzięczne dla filmowców, pozwalające zaszaleć w kwestii fabuły; z drugiej jednak, dużo łatwiej o przeciętność i konwencjonalne potraktowanie tematu. Tego niestety nie udało się uniknąć twórcom ?Nienasyconego?. Dlatego, szczerze mówiąc, nie dziwię się, że filmu nie mogliśmy oglądać w polskich kinach. Za to można go już nabyć na krążku DVD. Pytanie, czy warto w ogóle sięgnąć po ten tytuł?

W historii przedstawionej przez Joela Schumachera (reżyseria) i Dave'a Kajganicha (scenariusz) skryte jest ziarno prawdy. Sposób przedstawienia, budowania akcji i brak wątków rozwijających opowieść pozostawia jednak sporo życzeń. W swej niechlubnej historii Trzecia Rzesza naprawdę miała bliskie kontakty z okultyzmem i mistycyzmem. SS po całym świecie szukało artefaktów i dokumentów związanych z okultyzmem, prowadzono badania nad pismem runicznym, powołano nawet specjalną komórkę SS zajmującą się runiczną egzegezą. Zainteresowanych tematem odsyłam do licznych publikacji na ten temat. Sądzę, że będą stanowiły bardziej interesującą, działającą na wyobraźnię, i znacznie ciekawszą lekturę, niż potraktowany po macoszemu horror klasy C, o wysłanniku SS żywiącym się ludzką krwią i zachłannym na nieśmiertelność.

Ani to straszne, ani nie trzymające w napięciu. Zmyślna historia z potencjałem, który nie potrafiono wykorzystać. Wśród scen mordu, podczas gdy krew tryskała strumienia, brakowało mi tajemniczej aury, albo chociaż dystansu i przymrużenia oka, do jakiego zdążył nas w swoich horrorach przyzwyczaić Sam Raimi. Śmiertelnie poważne potraktowanie historii, sztampowa akcja, stereotypowe wątki kina grozy i kiepskie aktorstwo, zsyłają ?Nienasyconego? na banicję. Zmarnowano szansę, za co Schumacher powinien bić się w piersi, a może i oddać swe ciało pod biczowanie. Film można obejrzeć jako przestrogę przed tym, jak nie zmarnować ciekawą historię i nakręcić mizerny, pozbawiony gustu horror.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze opinii do tej recenzji.

zobacz więcej

Premiery

zobacz więcej

Zapowiedzi

zobacz więcej

Recenzje

Repertuar kin
Miasto:
Kino:
Data:

Partnerzy