VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Strona główna

Okładka do filmu

Łukasz Bernacki, 2010-04-22

Materiały związane z filmem:

Niewiele jest seriali starających się w miarę wiernie odwzorować historię.

Niewiele jest seriali starających się w miarę wiernie odwzorować historię. Tym bardziej, jeśli mówimy o Starożytnym Rzymie. Składający się z dwóch sezonów serial Rzym przychodzi jednak z odsieczą, zaspokajając apetyt wszystkich fascynatów tej epoki. Sezon pierwszy, składający się z 12 odcinków (6 płyt DVD) ukazuje okres historyczny od przejęcia rządów przez Juliusza Cezara do końca jego panowania, drugi zaś sezon (10 odcinków na 5 płytach DVD) skupia się na wydarzeniach politycznych związanych z dojściem do władzy i panowaniem Oktawiana Augusta.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wydarzenia polityczne zawarte w poszczególnych sezonach są tak naprawdę tłem do pokazania życia, zwyczajów i codziennych problemów Rzymian. Głównymi bohaterami są Lucjusz Worenus, wokół którego przebiega cała fabuła. Z jednej stronie koncentrująca się na jego rodzinie i dylematach moralnych doprowadzających do upadku, z drugiej naświetlająca drogę, która doprowadziła do bycia centurionem rzymskim i zaufanym kompanem poszczególnych władców. Tytus Pullo to druga postać na której koncentrują się kolejne odcinki. Początkowo niepohamowany w morderstwach regularny bywalec burdeli, który z czasem zmieni swoje zachowanie dążąc do prawdziwej miłości, a przy tym stojący wiernie po stronie Lucjusza.

Element, który już po pierwszych odcinkach zasługuje na uwagę, to bardzo wierne odwzorowanie codziennego życia tamtejszej epoki. Obrzędy, modlitwy, bezwzględność, śmierć czająca się za każdą uliczką, lecz także bogactwa, rozmaite posągi rzymskich bóstw, uczty z nieodłącznymi orgiami-wszystkie te elementy sugestywnie wpływają na widza, naświetlając mu prawdziwą codzienność starożytnych rzymian. Brakuje tu może scen batalistycznych, ale nie taki był cel powstania tego serialu.

Bardzo mocno skoncentrowano się na sylwetkach psychologicznych postaci. Kevin McKidd (znany choćby z serialu Journeyman) dobrze wpasował się w postać Lucjusza, niejednokrotnie zaskakując widza czy to bezwzględnością, czy też racjonalnym myśleniem w sytuacji zagrożenia, który z czasem prowadzi do metamorfozy bohatera. Na uwagę zasługuje także rola Marka Antoniusza, w którą wcielił się James Purefoy-z jednej strony wierny Cezarowi, z drugiej pewny siebie i zuchwały, starając się zrobić wszystko dla zdobycia panowania. Atia (w tej roli Polly Walker) to z kolei idealny przykład kobiety, która swoim wdziękiem i bezwzględnością, potrafiła obracać wokół siebie władców tak, aby to jej rozkazów słuchali i od niej zależały losu państwa.

Rzym to obowiązkowa kolekcja dla pasjonatów nie tylko epoki Starożytnego Rzymu. Obok bardzo dokładnie przedstawionych zwyczajów, mamy także ciekawe kreacje postaci, wielowątkową fabułę, bezwzględność przelewaną na ulicach i doskonałe zdjęcia sugestywnie działające na zmysły.

W dodatkowych materiałach znajdziemy sceny niewykorzystane, wywiady, a także reportaże na temat etapów powstawania serialu.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze opinii do tej recenzji.

zobacz więcej

Premiery

zobacz więcej

Zapowiedzi

zobacz więcej

Recenzje

Repertuar kin
Miasto:
Kino:
Data:

Partnerzy