VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Strona główna

Okładka do filmu

Łukasz Mijała, 2010-10-04

Wyspa tajemnic (Shutter Island)

Materiały związane z filmem:

Martin Scorsese od kilkudziesięciu lat wciąż rozlicza się ze Stanami Zjednoczonymi i rozprawia ze złem tkwiącym w człowieku. Po wielu latach nakręcił znakomity horror na podstawie bestsellerowej powieści Dennisa Lehane'a, wierny konwencji gatunku.

Ameryka jako Wyspa tajemnic, interesująca, zajmująca i ciekawie opowiedziana przez Martina Scorsese. Reżyser od kilkudziesięciu lat wciąż rozlicza się ze Stanami Zjednoczonymi i rozprawia ze złem tkwiącym w człowieku. Po wielu latach nakręcił znakomity horror na podstawie bestsellerowej powieści Dennisa Lehane'a, wierny konwencji gatunku.

Wyspa tajemnic podzieliła krytyków, zdołała jednak uwieść widownię. Tymczasem wszystko zależy od indywidualnego nastawienia. Kiedy po raz pierwszy spotykamy się z bohaterami-agentami federalnymi Teddym Danielsem (doskonały Leonardo DiCaprio) i Chuckiem Alue (Mark Ruffalo)-na promie płynącym na wyspę położoną niedaleko Bostonu, gdzie mieści się zakład zamknięty dla psychicznie chorych przestępców, możemy domyślać się co ich czeka, ale nie warto od razu spisywać filmu na straty. Pierwsza scena uzmysławia widzowi z jakim gatunkiem mamy do czynienia, a mimo częściowo odkrywanych tajemnic, im stają się one bardziej znane, tym sprawiają wrażenie wyjątkowo nieschematycznych.

Zadaniem Danielsa, neurotycznego detektywa (były żołnierz, który brał udział w wyzwoleniu Dachau), oraz bardziej opanowanego Alue, jest odnalezienie pacjentki. Obłąkana dzieciobójczyni w tajemniczych okolicznościach zniknęła z celi. Szeryf niezbyt ufa szefowi ośrodka, opanowanemu doktorowi Cawleyowi, i jest święcie przekonany, że w więzieniu przeprowadza się eksperymenty na ludziach. Miejsce porównuje do zbrodni w Dachau i za wszelką cenę postanawia zapobiec ludobójstwu. Szeryfa dręczą koszmary, okrutne bóle głowy, zaś rzeczywistość staje się bardziej skomplikowana, bo na wyspie ktoś prawdopodobnie podaje mu narkotyki. Tak budzą się duchy przeszłości... Tu zatrzymam się w opisywaniu doskonale budowanej przez reżysera intrygi, by przypadkiem nie zdradzić zaskakującego finału.

Najnowszy obraz Martina Scorsese jest historią o obłędzie człowieka, który ma trudności z pozbyciem się traumy wojny. Detektyw odczuwa męczące go poczucie winy i strach przed podobnymi wydarzeniami. Dlatego postanawia zostać stróżem sprawiedliwości. Skupia się jednak na cudzych krzywdach, pozbywaniu wspomnień za pomocą alkoholu, więc nie dostrzega zła, które rozwija się bezpośrednio na jego oczach.

Napięcie, sposób realizacji scen i kreacji aktorskich odsyła do klasyki gatunku. Gdy na początku filmu prom wyłania się z gęstej mgły, przygotujmy się na emocjonujące kino, w którym obraz i muzyka stanowią integralną część niepokojącej atmosfery, służącej do przedstawienia traum, które utrudniają dalsze życie. Przed demonami przyszłości trudno uciec nawet w miejscu odgrodzonym grubym murem. Zamiast konfrontacji z demonami, dopadającymi nas nawet na najbardziej odległych wyspach, chowamy się za zasłonami mechanizmów obronnych, nazywanych własnymi psychozami.

Opinie użytkowników

karhfud
Sprawdźcie to, bo warto, tylko dla prawdziwych facetów Jeśli chcecie wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać zestaw narzędzi o równowartości 8000 złotych, oraz raz w tygodniu tor wyścigowy za 600 złotych wystarczy, że zalogujecie się na stro

zobacz więcej

Premiery

zobacz więcej

Zapowiedzi

zobacz więcej

Recenzje

Repertuar kin
Miasto:
Kino:
Data:

Partnerzy