VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Strona główna

Okładka do filmu

Łukasz Mijała, 2010-03-16

Adam

Materiały związane z filmem:

Wydawcy i dystrybutorzy bardzo skrzywdzili twórców filmu Adam przyczepiając mu łatkę komedii romantycznej. W końcu to wzruszający obraz?owszem, podany czasem w sposób humorystyczny-ale to przede wszystkim dramat z krwi i kości.

Dramat dramatem, Adam ma swoje wzruszające momenty, ale nie jest mdłym wyciskaczem łez. Tym bardziej nie jest komedią, romansem czy komedią romantyczną, jak sugerują opisy. Nie oglądamy tutaj historii zwykłych ludzi, ale persony zagubione w świecie, oszukiwane, nie potrafiące zaadaptować się do nowych sytuacji. Dlatego nie zrażajcie się, gdy mniej więcej w połowie główną rolę odegra wątek miłosny. Jest on potrzebny przede wszystkim do wyraźniejszego nakreślenia życiowej sytuacji tytułowego Adama, chorującego na zespół Aspergera-odmianę autyzmu charakteryzującą się trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych. Tyle co mogę wam zdradzić, to że na końcu na pewno nie okaże się, że "żyli długo i szczęśliwie". Szczerze przyznam, iż nie miałem nawet złudzeń na naiwne zakończenie. Podczas seansu wciąż bowiem unosi się swego rodzaju niepokój, który karze przewidzieć zupełnie inne zakończenia, smutne i gorzkie, choć trudno również takim nazwać zakończenie miłości Adama Raki i Beth Buchwald.

Tytułowego bohatera poznajemy, gdy ma 29 lat. Stoi samotnie nad grobem pochowanego przed chwilą ojca. Na pierwszy rzut oka widać, że coś z nim nie tak. Odniosłem wręcz wrażenie, że został przytłumiony samotnością, brakiem jedynej bliskiej osoby, więc poświęca się pracy, surfowaniu po internecie, oglądaniu telewizji oraz obserwacji-wszystkiego i wszystkich. Największą satysfakcję sprawia mu obserwacja kosmosu oraz ludzi, których pragnie zrozumieć, gdyż choruje na odmianę autyzmu, która obejmuje upośledzenie umiejętności społecznych. I taki jest Adam (Hugh Dany), dopóki nie spotyka młodej sąsiadki, Beth (Rose Byrne), która niedawno wprowadziła się niedaleko. Między czasie będzie walczył z trudnościami zawierania nowych znajomości, straci pracę i jeśli nie spłaci kredytu hipotecznego będzie musiał sprzedać mieszkanie. Choroba Adama nie zniechęca Beth do bliższego poznania sąsiada, poświęcenia mu coraz większej uwagi, aż w końcu szczerego uczucia. Dziewczyna zajmująca się pisaniem książek dla dzieci również przeżywa trudny okres w życiu, zmagając się z ranami załamanego serca i problemami związanymi z oszustwami ojca. Szuka bliskości i oddania, ale w pewnym momencie postanowi zrzucić ciężar, który przyjęła na barki.

Przez cały czas obserwujemy świat oczami osoby zmagającej się z zespołem Aspergera. Maxowi Mayerowi, odpowiedzialnemu za scenariusz i reżyserię, udało się jednak uniknąć zabaw w psychologa-raczej jest typem behawiorysty opowiadającego o problemach Adama i Beth, jak i nas wszystkich. Adam bowiem to przede wszystkim ciepła historia o samotności, społecznym nieprzystosowaniu i trudach miłości, które dotykają nas wszystkich. Film złożony został z pięknych i zabawnych oraz ciężkich i wzruszających momentów, na równi chwytających za serce. Mama Forresta Gumpa mawiała: "Życie jest jak pudełko czekoladek". Miała rację.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze opinii do tej recenzji.

zobacz więcej

Premiery

zobacz więcej

Zapowiedzi

zobacz więcej

Recenzje

Repertuar kin
Miasto:
Kino:
Data:

Partnerzy